Zwykle aspektami prawnymi naszej działalności twórczej zajmujemy się wtedy, gdy jest już za późno. Gdy zorientujemy się, że podpisana umowa wpakowała nas w niezłe bagno. Albo gdy ktoś ma do nas jakieś roszczenia. Gdy przypadkowo naruszymy czyjąś własność intelektualną, np. nieumyślnie (mam nadzieję!) dokonamy plagiatu.
Taki stan rzeczy nie bierze się znikąd. Według mnie już na uczelniach za mało wpaja się artystom, że powinniśmy znać przynajmniej podstawy z zakresu prawa autorskiego. Bo to dla nas ono istnieje! Ma za zadanie chronić nasze cztery litery. Podczas moich studiów był nawet zorganizowany wykład z prawa autorskiego. Tyle tylko, że był to długi, nudny na maksa monolog, na którym za jednym zamachem „przeszkolono” ok. setki osób. Z czego większość zajmowała się w tym czasie swoimi sprawami. Naprawdę trudno było wynieść z niego jakąś sensowną wiedzę.
To jest jak równia pochyła. Mamy słabą wiedzę na temat naszych praw, podpisujemy niekorzystne umowy. Ba, czasem nawet w ogóle ich nie czytamy! Sprawdzamy tylko czy kwota się zgadza. A niestety inni wykorzystują tę naszą błogą nieświadomość. Za to później dociekanie swoich praw z pomocą prawnika może nas słono kosztować…
Wielu nieprzyjemnych sytuacji możemy jednak uniknąć, poznając trochę lepiej swoje prawa. W jakiś sposób? Otóż prawników można na szczęście znaleźć również wśród twórców internetowych. Dzielą się swoją wiedzą, edukują, doradzają, podpowiadają. Za darmo. Dzisiaj chcę przedstawić Ci kilka osób, których strony, blogi i media społecznościowe warto śledzić. Znajdziesz tam ogromną dawkę wiedzy, podanej w zrozumiały sposób. Nie sypią paragrafami, nie zalewają prawniczym żargonem. To wszystko, co dla Ciebie jest prawniczą blablaniną, oni tłumaczą na język polski 🙂
Wojciech Wawrzak – Prakreacja.pl
Wojciech jest radcą prawnym, specjalizuje się w obsłudze branży kreatywnej i e-commerce (sprzedaż internetowa). Na jego stronie znajdziesz masę artykułów, a także podcast i wideo na wszelkie tematy, związane z pracą kreatywną, twórczą, freelancem, sprzedażą w internecie, kwestiami wizerunkowymi.. Można by wymieniać w nieskończoność. To jest naprawdę KOPALNIA WIEDZY!
Oprócz tego na jego stronie możesz kupić w dobrej cenie gotowe szablony umów, również w pakietach, np. pakiet dla fotografa albo dla twórcy internetowego.
Aleksandra Sewerynik – prawomuzyki.pl
Aleksandra Swerynik jest radcą prawnym, ale też dyrygentem chóralnym. Jej blog oraz kanał na YT jest dedykowany głównie muzykom. Omawia tam bardzo ciekawe kwestie, np. ile sekund cudzego utworu można wykorzystać, jak się mają covery do prawa autorskiego, czy aranżacja również jest chroniona prawem autorskim. Bardzo polecam!
Ważne: Jeśli potrzebujesz, możesz wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach prawnych, których Aleksandra Sewerynik udziela dla Fundacji Music Export Poland w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-18.00. Również online. Konsultacje są bezpłatne, ale musisz spełnić kilka warunków. Więcej info znajdziesz tutaj: http://www.musicexportpoland.org/aktywność
Patrycja Cydejko-Stachowiak tworcawprawie.pl
Patrycja jest radcą prawnym i wspiera prawnie twórców w codziennej działalności. Na jej stronie znajdziesz artykuły, w których tłumaczy w prosty sposób różne zagadnienia związane między innymi z licencjami, wizerunkiem. Ma również w swoich treściach bardzo czytelny podział na konkretne profesje. Nie musisz przedzierać się przez wpisy, które Cię nie interesuję. Wystarczy, że wybierzesz z listy np. Grafik, Malarz, Muzyk, Aktor itd. i możesz przeglądać artykuły związane stricte z Twoją branżą. Ja osobiście polecam bardzo profil Patrycji na Instagramie. Są tam krótkie wpisy ze skondensowaną wiedzą. Można wiele się nauczyć tak mimochodem, scrollując ekran 🙂
Tomasz Palak – tomaszpalak.pl
Tomasz – jak sam o sobie mówi – udowadnia, że mecenas nie musi być nudny. I trzeba przyznać, że robi to całkiem skutecznie! Miałam przyjemność brać udział w zajęciach z nim podczas studiów podyplomowych i myślę, że tak właśnie powinny wyglądać lekcje prawa autorskiego na uczelniach artystycznych. Było konkretnie, na temat, z przykładami i anegdotami, które zapadają w pamięć. Na jego stronie znajdziesz dużo ważnych treści na temat prawa dla freelancerów, twórców, również w formie video.
Agata Zalewska – legalnienaonlajnie.pl
Agata swoją wiedzą służy nie tyle stricte branże kreatywnej, co wszystkim, którzy prowadzą swoje biznesy online. Porusza wiele codziennych spraw z tym związanych. Od różnic pomiędzy brutto a netto, przez regulaminy i umowy, po kwestie związane z działalnością nierejestrowaną. I wiele wiele innych. Organizuje cykliczne spotkanie online, pod nazwą #Legalny Szybcioch, gdzie rozwiewa różne wątpliwości, odpowiadając na pytania swoich czytelników.
U wszystkich wymienionych przeze mnie osób znajdziesz całe morze darmowej wiedzy prawnej, podanej w przystępny, zrozumiały sposób. Nawet jeśli nie masz czasu czytać wszystkich opublikowanych przez nich treści, polecam zalajkować ich w mediach społecznościowych. Zawsze coś Ci przynajmniej mignie przed oczami i przeczytasz sobie ot tak, przy okazji. Każde z nich ma ogromną wiedzę i to fantastyczna sprawa, że chcą się nią z nami dzielić.
Oczywiście, jeśli masz już jakąś konkretną sprawę prawną do rozwiązania, samo czytanie artykułów może nie być wystarczające. Wtedy warto po prostu udać się na konsultację do prawnika w Twoim mieście i za nią zapłacić. Nie polecam wysyłania wiadomości z prośbą o radę i pomoc. Wyobraź sobie, co by się działo na ich skrzynkach odbiorczych, gdyby każdy uderzał do nich ze swoimi problemami i oczekiwał darmowych konsultacji. To jest ich praca i trzeba to uszanować.
I przede wszystkim korzystać z wiedzy, którą udostępniają, żeby nie mieć problemów z prawem autorskim w przyszłości.
Znasz jeszcze inne ciekawe strony lub profile związane z prawem autorskim? Podziel się z innymi w komentarzu 🙂
Brak komentarzy