
Na nasze życiowe wybory ogromny wpływ ma to, co już za nami – nasze doświadczenia, wspomnienia, inne wybory – może nie zawsze trafne, które stały się dla nas nauczką. Czasami nawet nie musimy zdawać sobie sprawy, jak wielki wpływ coś lub ktoś na nas miał. Dlatego planując swoje cele na przyszłość nie można pomijać tego, co dzieje się teraz i tego, co mamy już za sobą.
Ten bagaż doświadczeń nazywamy naszymi zasobami. Wśród zasobów są nie tylko nasze wnioski wyciągnięte z własnych przeżyć, ale też nasze umiejętności, talenty, cechy charakteru, nawyki, znajomości, kontakty, a także to, co posiadamy materialnie.
W dzisiejszym artykule chcę żebyś przyjrzał się dokładnie swoim zasobom i dostrzegł potencjał, jaki się w nich kryje. To, jak możesz wykorzystać je w swoim rozwoju. Jest to tzw. analiza sytuacji wyjściowej, czyli bardzo ważny element w budowaniu strategii.
Jeśli jesteś zainteresowany/-a budowaniem swojej zawodowej strategii, zajrzyj koniecznie do innych wpisów z tej serii:
– Siła strategii, czyli po co artyście plan działania?
– Czy wiesz kim jesteś? O misji i wizji słów kilka.
– Którędy prowadzi droga do sukcesu? O wizji artysty.
– Artysto, czy znasz swoją misję?
Analiza sytuacji wyjściowej
Nasza trud, który wkładamy w dotarcie do wymarzonej sytuacji zawodowej (właśnie tej, którą ma nam pomóc osiągnąć nasza strategia), można porównać do krętej, pozawijanej drogi z punktu A do punktu B. Jeśli masz za sobą określenie wizji, to właśnie ona jest punktem B. Tym, do którego dążymy.
To, czym się dziś zajmiemy to punkt A, czyli nasz punkt startowy. Określisz razem ze mną gdzie dziś jesteś, jak się tu znalazłeś i czym dysponujesz, co jest Twoją siłą.
Gdzie jestem dziś i jak się tu znalazłem?
Na początku chciałabym, żebyś sięgnął pamięcią wstecz i przypomniał sobie, czemu właściwie chciałeś zostać artystą? Kiedy o tym zadecydowałeś? Czy to był proces, czy jakiś przełom? Prawdopodobnie to już właśnie wtedy wyklarowało się Twoje DLACZEGO, o którym wspominałam w kontekście misji 🙂
Pamiętasz ten moment?
Ja pamiętam, że poczułam to na swoich pierwszych wyjazdowych warsztatach muzycznych. Tak mi się udzieliła ta atmosfera, ten zapał młodych ludzi marzących o karierze muzycznej, ta motywacja do ćwiczenia po kilka godzin dziennie nawet w wakacje! Wtedy poczułam, że chciałabym tak już zawsze 🙂 Od tego momentu oczywiście wiele się wydarzyło, dopiero później okazało się, że w dorosłym życiu spora część poznanych tam muzyków już zapomniała o tej żarliwości, którą wtedy mieli w sobie i uświadomiłam sobie mankamenty wyboru takiej, a nie innej ścieżki.
No właśnie, od momentu decyzji „Chcę być artystą” na pewno wiele się wydarzyło i zapewne miało to ogromny wpływ na to, kim jesteś obecnie i gdzie się znajdujesz. Chciałabym, żebyś teraz zaznaczył punkty przełomowe w swoim życiu. Co miało największy wpływ na to, gdzie jesteś teraz zawodowo?
Skupiamy się na sprawach zawodowych, ale oczywiście wpływ na nie mają również wszystkie inne sfery życiowe, nie zapomnij o tym. Ślub, dzieci, przeprowadzka, zakończenie ważnej znajomości, wygrana w totolotka, kontuzja, choroba itd. To wszystko też są punkty przełomowe, które oddziałują na naszą pracę. Czy wiesz czemu wtedy dokonałeś takich wyborów? Czy pamiętasz emocje, jakie Ci towarzyszyły?
Na dole strony znajdziesz plik pdf, który ułatwi Ci oznaczenie tych punktów przełomowych, a także kolejne zadanie.
Wydarzenia, które miały na nas największy wpływ w przeszłości, kształtowały też nasz charakter. Ich świadomość pomaga odkryć, czym kierujemy się na co dzień w podejmowaniu różnych decyzji. Ma to też wpływ na naszą pracę – na to, co tworzymy i jak tworzymy, jako artyści.
Zasoby, czyli czym dziś dysponujesz?
Ten temat zgłębialiśmy już odrobinę przy okazji odkrywania naszej misji, ale tutaj chcę zdecydowanie rozszerzyć nasze poszukiwania.
Chciałabym, żebyś teraz określił wszystko, czym już dysponujesz, co możesz wykorzystać w swojej pracy, w swoim rozwoju. Słowo zasoby, zwłaszcza fanom gier RPG mogą kojarzyć się z rzeczami materialnymi. Owszem, to też się tutaj liczy, np. sprzęt który skompletowałeś przez lata zdecydowanie będzie pomocny, jest jednym z Twoich zasobów. Ale zasoby to też te aspekty, o których często zapominamy. Np. właśnie nasze umiejętności czy specyficzne cechy charakteru. Może przyda Ci się jakiś kurs, który kiedyś zrobiłeś? Może jakaś znajomość sprzed lat? Jakaś nawiązana relacja? To również to, co określałeś przed chwilą – Twój bagaż doświadczeń też jest Twoim zasobem.
Żeby odkryć swoje zasoby, potrzeba trochę czasu i odpowiedzi na pewne pytania. Może będziesz potrzebować wrócić do nich kilkakrotnie, zanim odpowiesz na wszystkie, ale za to zyskasz pełną świadomość swojego potencjału. Z taką świadomością naprawdę dużo łatwiej docenić swoje możliwości i planować realne i odważne cele.
Kim jesteś?
O czym jest Twoja sztuka?
Dlaczego postanowiłeś zostać tym, kim jesteś obecnie?
Co chcesz przekazywać innym przez swoją sztukę?
Czym się wyróżniasz? Czym CHCESZ się wyróżniać?
Kim chcesz być?
Co masz do zaoferowania?
Co potrafisz? Jakie umiejętności jeszcze chcesz opanować?
Co do tej pory udało Ci się osiągnąć? Co masz w swoim portfolio?
W jaki sposób do tej pory funkcjonowałeś?
Co zadziałało spośród Twoich pomysłów, a co kompletnie nie?
Co chciałbyś zmienić? Czy są jakieś rzeczy które Cię męczą i chciałbyś je odciąć? Czy są jakieś rzeczy które chcesz ograniczyć? A może jakichś rzeczy chcesz w swoim życiu więcej?
Jak Cię postrzegają inni? Co komunikujesz w mediach społecznościowych i na swojej stronie www? Co można znaleźć o Tobie w google?
O czym przeważnie mówisz? O czym chciałbyś mówić?
Jak Ci się wydaje, kim jest Twój odbiorca? Ilu ich jest?
Co zamierzasz tworzyć w najbliższym czasie?
Czy to co robisz jest zgodne z aktualnymi trendami rozwoju rynku sztuki, technologii, designu itp.?
Twoje talenty
Przy okazji określania sytuacji wyjściowej, czyli tego pułapu startowego, warto przyjrzeć się swoim talentom. I nie chodzi mi tu o talent typu dobry słuch, wrażliwość estetyczna czy lekkie pióro – to są w dużej mierze sprawy warsztatowe. Mam na myśli naturalne predyspozycje. W ich określeniu pomocny może być tzw. test Talentów Gallupa, o którym więcej znajdziesz tutaj: KLIK.
Dokładne określenie naszej sytuacji wyjściowej, dostrzeżenie każdego atutu (ale też tego, co może Cię ograniczać!), pomoże Ci określić Twoje zawodowe cele. Być może już wiesz, że niektóre z wypisanych elementów będziesz chciał rozwinąć. Czujesz, że trzeba coś jeszcze dopracować. To dobry znak – duży krok do przodu w kierunku świadomego rozwoju Twojej kariery artystycznej.
Daj znać, czy coś Cię zaskoczyło podczas analizowania swoich zasobów. Może odkryłeś coś, czego się nie spodziewałeś? Podziel się w komentarzu 🙂
Nie zapomnij też o karcie do samodzielnej pracy:
Brak komentarzy