Inne Ludzie Narzędzia i inspiracje Strategia i rozwój

Nauka instant, czyli czego artysta może nauczyć się na Instagramie i to w zaledwie kilka minut?

23 lutego, 2022

Ilość tematów, w których powinien się orientować artysta, chcąc rozwijać swój kreatywny biznes czy budować swoją markę, może wydawać się przytłaczająca. Sprzedaż, finanse, marketing, media społecznościowe… Skąd wziąć na to wszystko czas?

Otóż właśnie śpieszę z pomocą 😉

Wiem doskonale, że twórca chciałby przede wszystkim tworzyć, a niekoniecznie spędzać godziny na nauce tych dodatkowych – choć bez wątpienia przydatnych – umiejętności. Dlatego proponuję Ci sposób na naukę instant – Instagram!

Jak mogę się czegoś nauczyć scrollując Instagrama?!

Jeśli wydaje Ci się, że Instagram może służyć tylko do bezmyślnego przeglądania fotek jedzenia, mody czy pięknych wakacyjnych krajobrazów, to nic bardziej mylnego.

To już przeszłość.

W tej chwili jest to również kopalnia wiedzy.

Na Instagramie setki specjalistów w różnych dziedzinach dzielą się swoją wiedzą w formie grafik, filmów, postów karuzelowych czy stories. Jest to nic innego jak właśnie szansa na nauczenie się czegoś nowego, ot tak, przy okazji. Jeśli tylko zaczniesz obserwować właściwe osoby, możesz bardzo wiele wynieść z wstawianych przez nich treści. Zwykle takie posty intagramowe to wiedza w pigułce, której przeczytanie czy obejrzenie zajmie Ci kilka minut. Pojedynczy przeczytany post edukacyjny to może niewiele, ale pomyśl o tym w skali miesiąca czy roku. Przy niewielkim wysiłku możesz się całkiem sporo nauczyć 🙂

Od kogo uczyć się na Instagramie?

To zdecydowanie temat rzeka.

Podrzucę Ci na początek kilka osób, które sama obserwuję i cenię za wartościowe treści edukacyjne. Umówmy się, że jeśli mój pomysł na naukę instant Ci się podoba, daj znać w komentarzu, a może zrobimy z tego jakąś cykliczną formę, w której będę regularnie podpowiadać kolejnych internetowych twórców, wartych uwagi.

@skiskistudio – Dawid podpowiada jak artysta może komunikować o swoich działaniach i twórczości w mediach społecznościowych, zwłaszcza właśnie na Instagramie. Znajdziesz u niego konkretne rady, instrukcje krok po krok, ale też bardzo dużo celnych przemyśleń na temat artystów i ich podejścia do promocji ? Zajrzyj też do mojej rozmowy z Dawidem! Znajdziesz ją tutaj: KLIK.

@wniedoczasie_blog – Grzegorz uczy o marketingu i public relations w kulturze. Instagram co prawda nie jest jego głównym kanałem edukacyjnym, bo jest nim blog wniedoczasie.pl. Niemniej jednak znajdziesz tu sporo ciekawych spostrzeżeń i rad. Ja często znajduję tu motywacyjne bodźce do zmiany. Do zmiany mojego spojrzenia na różne sprawy, związane z promocją kultury, do ich przewartościowania. Polecam, a jeśli się wkręcisz to może przerzucisz się na blog Grzegorza, a taaaaam to jest dopiero kopalnia wiedzy!

@aniaulanicka – Ania pisze o sobie, że uczy robić zdjęcia i budować markę. Według mnie robi też wiele innych rzeczy. Pokazuje jak bardzo można kochać swoją kreatywną pracę i jak to zamiłowanie przekuwać w prawdziwy sukces.

@tworze_to – Tym razem mamy duet. Andżelika i Erwin pomagają twórcom stawiać pierwsze kroki w biznesie. Uczą m.in. o sprzedaży swojej twórczości, o jej promocji, a także o budowaniu artystycznej marki.

@content_lady – Maja zajmuje się marketingiem online. Co prawda nie uczy o tym zagadnieniu stricte w odniesieniu do sztuki, ale mimo to oferuje dużo uniwersalnej wiedzy, która zdecydowanie może się przydać także artystom.

@marketingprawnikow – u Sary znajdziesz masę tipów i sztuczek instagramowych. Jeśli myślisz o promocji swojej twórczości na tym kanale to koniecznie zajrzyj na ten profil. Jej porady są mega konkretne i znów – choć nie dotyczą rynku sztuki – możesz śmiało z nich korzystać, promując swoją twórczość.


Na dziś wystarczy. Następnym razem polecę Ci kolejne konta warte obserwowania i czerpania z nich jak najwięcej. 

Jak Ci się podoba taki pomysł na naukę?

Ja uwielbiam metodę małych kroczków przy osiąganiu jakichkolwiek celów. Wierzę, że każda taka drobna rzecz w szerszej perspektywie pcha nas do przodu i pomaga docierać coraz dalej. Nie każdy z nas ma czas i możliwości, żeby kończyć dodatkowe studia czy kursy, albo czytać regularnie fachową literaturę. Ale myślę, że każdy może wyrwać kilka minut, żeby nauczyć się nawet jednej drobnej rzeczy, która pomoże mu w rozwoju kariery. Zwłaszcza jeśli można to zrobić tak przy okazji, przeglądając Internet 🙂

Jak to wygląda u Ciebie? Czerpiesz wiedzę z Instagrama czy wolisz uczyć się inaczej? Jeśli znasz innych instagramowych twórców, wartych obserwowania, podziel się w komentarzu. Z chęcią rozwinę tę listę o kolejne konta!

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj