Inne Narzędzia i inspiracje

Przybornik Artysty: 4 narzędzia do poszerzania horyzontów

22 lutego, 2022

               Parę lat temu, po skończeniu Akademii Muzycznej zorientowałam się, że owszem, mam wiedzę i warsztat wykonawczy, wyobraźnię muzyczną, swój własny gust. Ale brakowało mi jeszcze wieeeeelu umiejętności, które pomogłyby mi stawiać pierwsze kroki na rynku pracy. Zupełnie nie wiedziałam od czego mam zacząć, jak się promować, jak dać światu znać że heeej, tu jestem, gotowa do grania!

Nie wiem jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie, ale bardzo możliwe – skoro tu jesteś – że też szukasz opcji jak jeszcze możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat np. marketingu, promocji, zarządzania swoim czasem itd.

               Ja początkowo postawiłam na studia podyplomowe. Dały mi bardzo dużo, bo przede wszystkim otworzyły oczy na pewne sprawy. Natomiast nie da się ukryć, że był to spory wydatek. Na szczęście w internecie jest masa alternatywnych metod nauki i wiele z nich jest darmowych, np. blogi eksperckie czy filmy na youtubie. Jak grzyby po deszczu wyrastają też coraz to nowsze kursy online z różnych półek cenowych. Naprawdę jest w czym wybierać i nie trzeba wydawać fortuny.

               Dzisiaj chcę przedstawić Ci kilka miejsc z fajnymi kursami w przystępnej cenie, z których sama korzystałam lub do tej pory korzystam.

Eduweb

Jest to polska platforma, którą opłacasz w formie miesięcznego abonamentu i masz dostęp do wszystkich kursów video. Miesięczny koszt to 99zł (chyba że opłacasz rok z góry, wtedy 79zł za miesiąc), ale jest też zniżka 50% dla uczniów, studentów i nauczycieli.

Co znajdziesz na Eduweb.pl? Bardzo dużo konkretów!

Obsługę krok po kroku różnych programów, zasady poruszania się w branżach, nowości techniczne i bardzo dużo wiedzy. Platforma podzielona jest na konkretne dziedziny, a w nich po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kursów:

  • Grafika
  • Fotografia
  • Programowanie i www
  • Marketing i biznes
  • Wideo i Audio

Co z tego wszystkiego ma niby wyciągnąć dla siebie artysta?

Już mówię.

W grafice znajdziesz np. kurs obsługi podstawowych programów do tworzenia własnych grafik, infografik, e-booków. Jest tez kurs z letteringu lub zasad projektowania.

Fotografia? Zawsze możesz poprawić jakość swoich zdjęć chociażby w social mediach, nauczyć się nowej techniki, popatrzeć jak to robią inni.

Marketing? No chyba nie muszę mówić jakie to ważne 🙂

Wideo? To dziś podstawowe medium, na które zwracają uwagę nasi odbiorcy.

Są tez kursy dedykowane freelancerom i szeroko pojętej branży kreatywnej. Naprawdę jest w czym wybierać.

Udemy

Chyba najbardziej znana platforma z kursami video. Jest tu cała masa anglojęzycznych kursów, ale też spory wybór treści po polsku. Pojedyncze kursy można kupić już od kilkudziesięciu złotych. Jest bardzo dużo kategorii i co ciekawe, pokaźna ilość treści typowo warsztatowych w branży kreatywnej. Czyli, w przeciwieństwie do eduweb.pl, nie tylko nowoczesne technologie, ale też podstawy malarstwa, rysunku, kompozycji, instrumentacji itd.

Jako ciekawostka dodam, że możesz też poszukać sobie nowego hobby! W kategorii Styl życia znajdziesz nawet kurs opieki nad psami danej rasy lub kurs zdobienia paznokci ?

CreativeLive

Bardzo fajna platforma anglojęzyczna, dedykowana głównie branży kreatywnej! Można wykupić dostęp do pojedynczego kursu video (ceny zaczynają się od ok. 14$) lub wybrać miesięczny albo roczny abonament. Jest tu totalny ogrom wszystkiego. Od umiejętności twardych, czyli obsługa programów graficznych, video itp., przez naukę konkretnych dziedzin sztuki, aż po tzw. kompetencje miękkie czyli np. pewność siebie, organizacja pracy itp.

Creative Live stawia mocno na budowanie swojej społeczności, więc oprócz nauki, możesz poznać historie innych ludzi, zainspirować się lub podzielić własnym doświadczeniem.

Podcast go

Tym razem nie kursy, a podcasty. Podcasty już jakiś czas temu zadomowiły się u nas na dobre i cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, bo jest to świetna możliwość nauki nowych rzeczy i to całkowicie za darmo. Jeśli biegasz, spacerujesz, jeździsz samochodem lub komunikacją miejską, opiekujesz się małym dzieckiem, gotujesz obiad… w każdej sytuacji gdy masz zajęte ręce i wolne uszy – polecam podcasty!

Aplikacji z podcastami jest całkiem sporo na rynku, ale ta według mnie jest po prostu wygodna. Mam pod ręką wszystkie ulubione programy i dostaję informację, gdy wjedzie nowy odcinek. Fajną opcją jest też to, że łatwo mogę pobierać odcinki i słuchać ich bez dostępu do Internetu.


Podsumowanie

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej. Internet to kopalnia wiedzy i ja gorąco zachęcam do wykorzystywania go właśnie w tym celu, zamiast przeglądać koty udające bochenki chleba.

Jeśli do tej pory nie interesowałeś się kursami online to naprawdę polecam. To świetna możliwość do poszerzenia swojej dotychczasowej działalności.

Na przykład, jeśli malujesz, możesz poznać tajniki brandingu i spróbować swoich sił we współpracy z sektorem biznesowym. Możesz dowiedzieć się jak działa rynek wydawniczy i zacząć ilustrować książki. Jako muzyk możesz poznać program do produkcji dźwięku i zacząć tworzyć własne utwory.

Jest masa nowych możliwości!

To co, zaczynasz naukę czegoś nowego? Daj znać jaki kurs planujesz na początek 🙂

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj