Narzędzia i inspiracje Promocja i komunikacja

Przybornik Artysty: 4 narzędzia do tworzenia video

21 stycznia, 2022

Realizując różne projekty czy chociażby promując swoją twórczość, warto zainteresować się formatem video. Dlaczego? No pomyśl, co jest ciekawsze dla Twojego odbiorcy? Ściana tekstu, gdzie opisujesz to co robisz czy krótki, dynamiczny film, w którym to pokazujesz? Zdjęcia, obrazy, grafiki też są ok, ale nie zapomnij, że w tej chwili każdy użytkownik internetu jest dosłownie nimi bombardowany. I zaczyna je ignorować. Zupełnie inaczej, gdy obrazek zaczyna się ruszać 😉

Specjaliści od marketingu już od dłuższego czasu zwracają uwagę właśnie na format video. Jest znacznie lepiej pozycjonowany w mediach społecznościowych. Nie tylko przyciąga wzrok, ale też zatrzymuje na dłużej uwagę odbiorców. Zastanów się więc, czy jesteś w stanie przedstawić swoją twórczość w postaci filmu. Nie mówię, że od razu musisz stać się Youtuberem pełną gębą. Ale jeśli to, czym się zajmujesz, pokażesz w ruchu, z pewnością ożywisz swoją publiczność.

Do tworzenia prostych filmów nie musisz mieć zaliczonego fakultetu na wydziale filmowym. (choć jeśli masz to koniecznie napisz nam w komentarzach kilka swoich pomysłów, bo pewnie ja przy Tobie wymiękam! 🙂 ) W takim video możesz opowiedzieć o swojej twórczości. Możesz pokazać gotowe dzieło lub sam proces tworzenia. Możesz złożyć film z serii poklatkowych zdjęć z poszczególnych etapów tworzenia, czyli tzw. timelapse. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia (no i może jeszcze trochę budżet 😉 )

W dzisiejszym wpisie chcę Ci przedstawić kilka prostych narzędzi, dzięki którym łatwo zmontujesz swoje własne video. Oprócz tych aplikacji, zajrzyj też do mojej ulubionej Canvy (klik) – pewne mega proste opcje filmowe też tam znajdziesz. 

Narzędzia do tworzenia video:

1. Davinci Resolve

Profesjonalny, ale jeden z prostszych i przede wszystkim darmowy program do edycji video. Możesz tu zmontować film z nagranych przez siebie klipów lub ze zdjęć. Między nimi możesz zrobić różne przejścia, żeby było bardziej dynamicznie, podłożyć muzykę. Oprócz tego przyspieszysz lub zwolnisz nagrany klip, dodasz różne efekty itd. Po zapoznaniu się z podstawowymi funkcjami, możesz samodzielnie tworzyć naprawdę profesjonalnie wyglądające filmy. Na Youtubie znajdziesz masę tutoriali – również po polsku – dzięki którym szybko opanujesz jego obsługę.

Tutaj możesz zobaczyć krótki klip KLIK, który zmontowałam na szybko do swojej muzyki z plików video z banku – zajęło mi to może z dwie godziny i było to moje pierwsze spotkanie z tym programem. Oscara może za to nie dostanę, ale chcę Ci pokazać, że montaż w Davinci Resolve naprawdę nie jest trudny!

Dodatkowo: w internecie, np. na stronie Envato znajdziesz meeeeega fajne gotowe szablony do Davinci Resolve, gdzie tylko podkładasz swoje zdjęcia lub filmy i masz gotowe bardzo dynamiczne i ciekawe video. Jest to szybkie i daje fantastyczne efekty, ale niestety trzeba za to zapłacić.

2. Unscreen

Jest to aplikacja do usuwania tła z filmu. Dzięki niej możesz wyciąć główny element z krótkiego filmu, wygenerować na przezroczystym tle a następnie wkleić do innego video. Oczywiście nie będzie to tak dokładne jak w hollywoodzkich produkcjach na zielonym tle 😉 Ale efekt ciekawy i może zdecydowanie ożywić zwykłe video. Taką wyciętą postać możesz np. wkleić do swojej grafiki w Canvie i masz gotowy, nietuzinkowy i zabawny post w ruchomej formie.

3. Biteable

Proste narzędzie do krótkich filmików – również animowanych. Wybierasz sobie gotowy template i go edytujesz. Dodajesz napisy, logo, łączysz z innymi filmikami, montujesz video ze zdjęć. Możliwości masz tu oczywiście bardziej ograniczone niż w Davinci Resolve, bo to tylko aplikacja internetowa a nie profesjonalny program do obróbki video. Ale mimo to jest bardzo dużo ciekawych opcji i możesz szybko zmontować fajne rzeczy.

4. Powtoon

Nieco bardziej skomplikowane narzędzie niż opisane wyżej Biteable, ale też zdecydowanie większe możliwości wizualne. W Powtoon możesz stworzyć własną animację. Najpierw decydujesz jaki styl Ci się podoba – kreskówkowy, rysowany flamastrem a może bardziej nowoczesny? Jest kilka opcji. Następnie wybierasz i wprawiasz w ruch różne elementy. Fajna zabawa i ciekawy efekt, ale trzeba za niego zapłacić. Nawet niby-darmowe elementy zawierają logo Powtoon, które zniknie dopiero po wykupieniu abonamentu.


To co, porwiesz się na mały eksperyment z video? Na pierwszy ogień nawet klip z połączonych ze sobą zdjęć będzie świetny. Jeśli masz już pomysł jak pokazać swoją twórczość za pomocą filmu, podziel się w komentarzu. Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów! 🙂

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj