Narzędzia i inspiracje Organizacja pracy Promocja i komunikacja

Przybornik artysty: Moodboardy i mockupy – co to takiego?

27 stycznia, 2022

Moodboardy i mockupy.

Dwa słowa po angielsku, oba na literę M i oba oznaczają baaaardzo fajne narzędzia pomocne w pracy kreatywnej.

Spotkałeś się już z nimi?

W dzisiejszym wpisie opowiem Ci do czego służą i podam Ci kilka aplikacji, dzięki którym wykorzystasz je w swojej pracy.

Moodboard

Jest to tablica inspiracji. Bardzo często korzystają z niej projektanci wnętrz oraz graficy. Chcąc uporządkować sobie w głowie jakiś pomysł, np. na sesję zdjęciową, identyfikację wizualną swojego projektu artystycznego lub swoich treści do mediów społecznościowych. Polega to na tym, że na swoją wirtualną tablicę przypinasz zdjęcia, które kojarzą Ci się z Twoim projektem. Takie, które wizualnie pasują do niego, wywołują spójne z nim emocje. Moodboard pomaga uporządkować wizualnie każdy pomysł. Od razu widzisz co się sprawdzi, a co nie pasuje do reszty. Taką tablicę możesz następnie przesłać swojemu grafikowi, członkom zespołu lub samodzielnie stworzyć na jej podstawie to, w czym miała Ci ona pomóc.

Przykład: Nie lubię sesji fotograficznych. Nigdy nie wiem jak się zachować pozując do zdjęć. Czuję się jak drewno, nie wiem co zrobić z rękami. Nie mam pomysłów na fajne pozy, zawsze wydaje mi się, że efekt będzie sztuczny. Oczywiście dobry fotograf potrafi sprawić, że model poczuje się swobodnie i takie zdjęcia wychodzą najfajniej ? Ale! Przed sesją możesz wyszukać sobie zdjęcia, które Ci się podobają, umieścić je na takiej tablicy i pokazać fotografowi jaki efekt chciałbyś uzyskać.

Przykładowy moodboard z canva.com

Narzędzia do tworzenia moodboardów

Canva – Moja ulubiona aplikacja do wszystkiego. Swój moodboard zrobisz tu bardzo łatwo. Wybierasz jego rozmiar, może to np. być wielkość kartki A4. Ładujesz zdjęcia z dysku lub wybierasz z bazy dostępnych zdjęć, wyszukując po konkretnych frazach. Układasz je sobie w projekcie w czytelny, przejrzysty sposób i gotowe. Pamiętaj żeby nie przesadzać z ilością zdjęć, bo efekt ostateczny zamiast pomagać – może być przytłaczający.

Pinterest – typowe, najbardziej znane narzędzie do tworzenia moodboardów. Wyszukujesz zdjęcia po konkretnych frazach i zapisujesz. Możesz tu stworzyć różne tematyczne tablice i grupować zdjęcia według ich kategorii. Gdy otworzysz zdjęcie, które Ci się podoba, Pinterest od razu automatycznie podpowiada Ci kolejne w podobnym stylu. Pinterest jest też rodzajem medium społecznościowego – zdjęcia, które tam znajdujesz, są wstawiane przez innych użytkowników. Możesz również umieszczać tam swoje prace, ale o tym opowiem więcej w osobnym wpisie.

Gomoodboard – proste narzędzie do tworzenia swoich tablic. Przeciągasz wybrane zdjęcia z dysku a aplikacja automatycznie układa Ci je w gotowy moodboard, który możesz potem udostępnić innym. Jeśli nie wiesz skąd brać darmowe zdjęcia do swoich moodboardów, koniecznie zajrzyj tutaj: KLIK.

Mockupy

Są to makiety, na których możesz umieścić swoje logo lub inny projekt graficzny. Możesz je wykorzystać np. do wypróbowania pomysłu. Projektujesz wzory na koszulki? Sprawdź jak faktycznie zaprezentują się na białym, czarnym czy jakimkolwiek innym t-shircie. Malujesz obrazy? Pokaż swoim odbiorcom jak wyglądają w gotowym, urządzonym salonie. Podobnie możesz sprawdzić jak będzie prezentować się logo Twojego zespołu na torbach, czapkach i gadżetach lub Twoja twarz na okładce książki czy ekranie smartfona. Najfajniejsze jest to, że nie musisz umieć pracować w profesjonalnym programie graficznym. Obecnie coraz więcej jest narzędzi, w których po prostu umieszczasz obraz na zasadzie przeciągnij-upuść. To banalnie proste, a daje świetny efekt!

Przykładowe mockupy, zrobione w w Canvie

Narzędzia do tworzenia mockupów

Canva – tak jak przy moodboardach, tak i tu Canva nie zawodzi. Wystarczy, że w kategorii Elementy wpiszesz frazę ‘mockup’. Ukaże się przed Tobą bardzo duży wybór gotowych makiet (bezpłatnych i płatnych) do wykorzystania. Przeważają tam zdecydowanie różne ekrany laptopów czy smartfonów, ale spokojnie znajdziesz też ramki na zdjęcia, obrazy w umeblowanym pomieszczeniu czy gadżety. Wystarczy, że nałożysz swoje zdjęcie i makieta gotowa. Musisz jedynie odpowiednio dopasować rozmiar zdjęcia do wybranej ramki.

Od pewnego czasu Canva korzysta też z aplikacji, którą opisuję poniżej, dzięki czemu robienie mockupów jest jeszcze prostsze. Wystarczy, że w opcjach edycji swojego zdjęcia znajdziesz 'Smartmockups’ i wybierzesz sobie wzór, a canva sama umieści na nim swoje zdjęcie. Wybór tych mockupów jest jednak ograniczony, więc jeśli nie znajdziesz tego, czego szukasz, wypróbuj Smartmockups jako osobną aplikację.

Smartmockups – Ta aplikacja jest naprawdę mega! Jest tu ogromny wybór mockupów doskonałej jakości – darmowych i płatnych. Wybierasz makietę i od razu dostajesz gotowe, bardzo intuicyjne narzędzie do edycji. Podkładasz swój obraz z dysku, dropboxa, adresu www lub Canvy. W większości możesz edytować tło i np. kolor obiektu, na którym umieszczasz swój obraz. W przypadku opakowań możesz nawet edytować czy ma być matowe czy błyszczące. Wygląda to bardzo realnie i profesjonalnie. W opcji darmowej jest sporo mockupów do wyboru, ale dużo dużo więcej jest w opcji Premium.

Placeit – bardzo fajne narzędzie i kilka tysięcy darmowych mockupów. Wybierasz zdjęcie, załączasz swoją grafikę a Placeit umieszcza ją w dedykowanym miejscu, np. na kubku czy ekranie smartfona. Możesz edytować też kolory, dodać napisy lub logo. Zdecydowanie większy wybór mockupów jest przy płatnej subskrypcji, ale na początek z pewnością wystarczą Ci te darmowe, które są w naprawdę fajnej jakości i można ich używać w celach komercyjnych.


To co, włączysz moodboardy i mockupy do swoich działań? Może zrobimy sobie wspólną burzę mózgów? Daj znać w komentarzu do czego artyści mogą je wykorzystywać!

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj