Internet oferuje nam dziesiątki stron ze zdjęciami do pobrania. Jednak po pierwsze – nie wszystkie są darmowe, a po drugie – nie wszystkie proponują nam dobrą jakość. Przygotowałam więc listę banków, z których sama korzystam i które mogę Ci z czystym sumieniem polecić. Pamiętaj jednak, żeby ZAWSZE sprawdzać licencje. W moim spisie podaję rodzaj licencji, ale to może się zmieniać na poszczególnych stronach i warto nad tym czuwać. Na pewno też nie lubisz, gdy ktoś bez pytania korzysta z efektów Twojej pracy.
Banki darmowych zdjęć:
1. Canva
Oferuje nam pokaźny zbiór zdjęć. Za część z nich musielibyśmy co prawda zapłacić, ale wśród tych darmowych można spokojnie znaleźć naprawdę sporo fajnych ujęć. To co jest bardzo pomocne – szybki dostęp. Nie muszę otwierać nowej strony, zapisywać zdjęcia i załączać w programie graficznym. I tak większość grafik robię w Canvie, więc taka droga na skróty bardzo mi odpowiada. Od razu też mogę pomajstrować z filtrami i sprawdzić czy zdjęcie daje taki efekt, o jaki mi chodziło. Minusy? Ograniczona ilość darmowych zdjęć i ryzyko, że te same obrazy będą pojawiać się u wielu osób jednocześnie.
2. Pexels
Zdjęcia i wideo na licencji CC0. Bardzo obszerna baza. Ma fajne opcje filtrowania, np. po orientacji czy rozmiarze zdjęcia. Jest też filtrowanie po kolorze, ale odnoszę wrażenie, że ta funkcja nie do końca tutaj działa. Za to można wyszukiwać też w języku polskim.
3. Pixabay
Ogromna baza z podziałem na zdjęcia, grafiki wektorowe, ilustracje i wideo. Co ważne, strona obsługuje język polski, a obok każdego zdjęcia po prawej stronie znajdziemy oznaczenie licencji. Jest też filtrowanie po dominującym kolorze zdjęcia.
4. Unsplash
Ciekawe zdjęcia, klimatyczne. Wszystkie na licencji CC0. Polecam zwłaszcza te w temacie natury i podróży.
Mniej znana baza, ale równie warta uwagi. Zdjęcia pogrupowane w kategorie, jest też oczywiście wyszukiwarka. Po wybraniu jednego zdjęcia, sugeruje nam inne zbliżone, dzięki czemu możemy sobie wybrać np. nieco inne ujęcie.
6. Magdeleine
Mnóstwo przepięknych, niezwykle klimatycznych zdjęć! Większość na licencji CC0. Po najechaniu myszką na zdjęcie, od razu wyświetla się nam symbol licencji. Mam wrażenie, że ten bank zdjęć odróżnia się od innych swoją estetyką. Mogę je oglądać godzinami dla samej przyjemności patrzenia!
7. Kaboompics
Tę bazę wyróżnia fajna opcja: po wybraniu zdjęcia od razu mamy w podglądzie pozostałe ujęcia z sesji. Przydatne np. do kolaży albo po prostu gdy szukamy nieco innego ujęcia tego samego obiektu. Do tego strona od razu sugeruje nam pasującą paletę kolorystyczną wraz z kodami kolorów. Jest też wyszukiwanie po kolorach. Licencja CC0.
Zdjęcia w tej bazie są nieco odjechane. Jeśli szukasz czegoś bardziej oryginalnego to to jest baaardzo dobry adres! Licencja CC0.
9. Skuawk
Tutaj z pewnością wzrok przyciągają zdjęcia zrobione z nietypowej perspektywy. Dużo jest też minimalistycznych ujęć. Licencja CC0. Sama strona nie jest może zbyt wygodna w użytkowaniu, ale mimo wszystko warto przejrzeć, co ma do zaoferowania.
Mam nadzieję, że podane przeze mnie bazy przydadzą Ci się w Twojej pracy. Osobiście chciałabym umieć robić takie świetne ujęcia, żeby wrzucać wszędzie tylko swoje fotki. Zazdroszczę tym, którzy to potrafią i mam nadzieję, że znajdę kiedyś czas, żeby się w tym chociaż trochę podszkolić! Daj znać, czy korzystasz z banków zdjęć i do czego najczęściej Ci się przydają 🙂
Brak komentarzy