Inne Narzędzia i inspiracje Strategia i rozwój

Umiejętność tworzenia sztuki – czy to największy talent artysty?

16 listopada, 2021

Gdybym Cię zapytała o Twoje największe talenty to co byś mi odpowiedział? Zapewne, jako artysta, skupisz się na tym, co tworzysz. Pięknie grasz na altówce, w niezwykły sposób pokazujesz ludzkie twarze na zdjęciach, obok Twoich rzeźb nie da się przejść obojętnie. Ale co w takim razie ma powiedzieć pracownik korporacji, księgowy albo kierowca autobusu? Czy skoro nie są wirtuozami lub nie tańczą w balecie to znaczy, że nie mają żadnych talentów?

Błędne postrzeganie talentów

Wydaje mi się, że moje pokolenie, ale też pokolenie moich rodziców wyrosło w bardzo płytkim postrzeganiu talentów. „Moja córka ma talent muzyczny”, „Wojtuś pięknie rysuje – ma talent!”, „Spójrz jak ona pięknie tańczy, jaka jest utalentowana”.

Znasz to?

I teraz myślę o tych wszystkich dzieciach, które nie śpiewały, nie tańczyły, nie rysowały, ale np. „TYLKO” zawsze pomagały kolegom, albo „TYLKO” lubiły uczyć się nowych rzeczy. To jeszcze nie wszystko. Jeśli w szkole byłeś świetny z historii, ale kiepski z matmy to na korki z czego musiałeś biegać dodatkowo? Oczywiście, że z matmy. Czyli jeszcze więcej czasu trzeba było poświęcić na coś, co nie przychodziło Ci łatwo i czego pewnie nie lubiłeś. Żeby dogonić kolegów, podstawy programowe, wyrównać poziom. Zamiast skupić się na tym, do czego masz dryg. Tak jakby wszyscy byli tacy sami, zjeżdżali z taśmy produkcyjnej w jakiejś ludzkiej fabryce. Na szczęście dziś już się to zmienia i zdecydowanie częściej nauczyciele doceniają i starają się rozwijać naturalne predyspozycje uczniów zamiast tylko ich ganić za to, co przychodzi im wolniej.

Wróćmy jednak do naszych talentów. Chciałabym, żebyś po przeczytaniu tego tekstu zmienił nieco ich postrzeganie. Talenty to niekoniecznie konkretne umiejętności, jak te wspomniane na początku. To raczej pewne cechy, nie zawsze dostrzegalne gołym okiem. I wiesz co jest najlepsze? Każdy je ma! Nie istnieją beztalencia. Każdy ma swój własny, indywidualny zestaw talentów, które może odkryć i rozwijać. A ich odkrywaniem od wielu lat zajmuje się Instytut Gallupa.

Talenty Gallupa

Naukowcy z Instytutu Gallupa wyróżnili 34 talenty, które u każdego z nas mniej lub bardziej się przejawiają. Częściowo dziedziczymy je po naszych rodzicach, ale też duży wpływ ma na nie środowisko, z którego pochodzimy i w którym dorastamy. Spośród tych 34 talentów, u każdego możemy wyróżnić takie TOP5. 5 dominujących talentów, które pozostają w relacji między sobą, wpływają na siebie nawzajem.

Wśród talentów, wyszczególnionych przez Instytut Gallupa, znajdują się m.in. Dowodzenie, Rywalizacja, Empatia, Optymista, Naprawianie, Wiara w siebie, Bezstronność.

Jak widzisz, są to dość ogólne nazwy, za którymi jednak kryje się baaaaardzo wiele. I tak jak wspomniałam wyżej, u dwóch różnych osób ten sam talent będzie się zupełnie inaczej objawiać, bo wchodzi w zależności z pozostałymi posiadanymi talentami.

Jak odkryć swoje talenty?

Do odkrywania swoich talentów służy specjalny test – CliftonStrengths (dawniej StregthsFinder). Kosztuje on niecałe 20$. Trwa ok. 45 minut i polega na tym, że decydujesz które stwierdzenia najbardziej do Ciebie pasują i w jakim stopniu. Na każde pytanie masz tylko 20s, żeby zbyt długo nie zastanawiać się nad odpowiedzią tylko wybrać odruchowo. Nie da się też cofnąć do poprzedniego pytania.

Test możesz wykonać na tej stronie KLIK i co najważniejsze, możesz go wykonać po polsku. Dokładną instrukcję jak to zrobić, znajdziesz tu: KLIK

Test możesz też zrobić za darmo, pod warunkiem, że kupisz książkę StrengthsFinder 2.0, bo w niej znajdziesz swój kod do testu (kod jest unikatowy, więc książka z biblioteki się nie liczy :))

Po co robić test Gallupa?

Wiedzę o swoich talentach możesz wykorzystać w bardzo różnorodny sposób. Wielu osobom pomogła ona zrozumieć swoje decyzje i zachowania, uporządkować emocje, a nawet wybrać ścieżkę zawodową. Wszystko zależy do tego, co z tą wiedzą zrobisz. Samo zrobienie testu to zdecydowanie za mało. Mając już wynik, warto dowiedzieć się co kryje się za nazwami poszczególnych talentów? Jak wpływają one na siebie nawzajem? Jak możesz je wykorzystać w codziennym życiu i jak nad nimi pracować? Na ten temat znajdziesz wiele publikacji w internecie, są też nawet specjalni certyfikowani doradcy, którzy mogą Ci pomów w ramach indywidualnych konsultacji.

Ja ze swojej strony bardzo polecam blog i podcast Z pasją o mocnych stronach KLIK, które prowadzi Dominik Juszczyk. Dominik jest certyfikowanym trenerem Instytutu Gallupa i ma ogromna wiedzę, którą w dodatku dzieli się za darmo na blogu i w podcaście.

Czy to faktycznie działa?

No cóż. Ja po zrobieniu testu, czytając opisy moich talentów nie raz wybuchłam głośnym śmiechem, bo miałam wrażenie, że ktoś po prostu totalnie opisał mój charakter. Więc według mnie tak, coś w tym jest, nawet bardzo dużo. Ja nadal odkrywam co kryje się za poszczególnymi talentami.

Były też rzeczy, które w pierwszym momencie mnie zdziwiły. Wydawało mi się, że „No way, to nie ja!”. Taką rzeczą był np. talent Zbieranie. Zbieranie?! Ani ja znaczków nie zbieram, na grzybobraniu też bym raczej sobie nie ufała. Pamiętam tylko z przedszkola, że jak czerwony w białe plamki to nie brać! Dopiero po przeczytaniu paru opisów doszłam do tego, że kolekcjonować można również wiedzę i materiały edukacyjne. No i voila! Mój regał z książkami z pewnością by się z tą diagnozą zgodził.

Wszystko zależy oczywiście od tego, co Ty z tą wiedzą zrobisz. To, że masz talent to jeszcze nic. Dopiero jeśli o niego zadbasz i rozwiniesz, możesz go przekuć w Twoją mocną stronę. Na pewno jako artysta słyszałeś nie raz to stwierdzenie: 10% talentu, 90% ciężkiej pracy. No więc właśnie. Gdy już wiesz, jaki masz talent, możesz zastanowić się jak go pogłębić i z niego korzystać w codziennym życiu.


Co ważne, twórcy testu Gallupa wielokrotnie podkreślają, że z każdym zestawem talentów można wykonywać wszystkie zawody i się w nich spełniać. To nie jest tak, że dany zestaw talentów przekreśla jakiekolwiek szanse, o których dotychczas myślałeś. Ty ze swoim zestawem podejdziesz po prostu do pewnych rzeczy inaczej niż Twój znajomy. W odmienny sposób będziecie załatwiać różne sprawy.

Daj znać, czy słyszałeś już kiedyś o talentach Gallupa! A może masz już test za sobą? Pojawiło się coś, co Cię zdziwiło czy wszystko do Ciebie pasowało jak ulał?

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj