Realizując różne projekty artystyczne, staniesz prawdopodobnie przed dylematem, czy warto mieć swoją stronę www. Zanim rzucisz się na wybieranie nazwy, zakup domeny (adresu) itd., zastanów się przez chwilę czy na pewno jest Ci ona potrzebna i czy będziesz o nią regularnie dbać. Nie ma nic gorszego niż nieaktualna strona www. Gdy wchodzę na witrynę jakiegoś twórcy i widzę ostatnie aktualizacje sprzed kilku lat, pierwsza moja myśl jest taka, że najwyraźniej zakończył już swoją karierę i nie mam czego tu szukać. W tym wypadku lepiej zostać przy samych profilach w mediach społecznościowych (np. Facebook, Instagram). Dużo osób decyduje się tylko tam prowadzić swoją komunikację i to też jest ok. Fanpage na Facebooku pełni dla nich funkcję informacyjną i promocyjną, z powodzeniem zastępując stronę.
Jeśli natomiast już wiesz, że chcesz mieć swoje własne miejsce w sieci – trzeba zastanowić się nad tym, czy zrobić je samodzielnie czy też zlecić to komuś innemu.
Strona www – zrobić czy zlecić?
Zlecając komuś zrobienie strony oszczędzasz dużo czasu. Jest to jednak spory wydatek – najprostsze witryny typu strona główna – oferta – kontakt zaczynają się od 300zł. W zależności od Twoich potrzeb koszt ten może wzrosnąć nawet do ok. 2-3 tysięcy zł.
Jeśli natomiast Twój budżet jest ograniczony, masz trochę wolnego czasu i wiesz na przykład, że tych stron będziesz w przyszłości potrzebować więcej, zachęcam Cię do tego żeby nauczyć się robić je samodzielnie. Tym bardziej, że naprawdę nie jest to takie trudne.
Czy warto samodzielnie zrobić stronę www?
Stronę na której teraz jesteś zrobiłam w 3 dni, siadając do niej tylko wieczorami na ok. 2 godziny. Tyle trwał oczywiście sam proces budowania, bo w rzeczywistości nauka trwała znacznie dłużej. To moja druga strona. Pierwszą, na której faktycznie uczyłam się od podstaw była strona mojego męża – klik. Dalej zresztą ją uaktualniam i ciągle na obydwu stronach uczę się nowych rzeczy.
Czemu postanowiłam nauczyć się tego sama? Wyszłam z założenia, że jak już mam mieć stronę to fajnie byłoby umieć ją aktualizować. A żeby ją aktualizować trzeba wiedzieć co do czego służy. Chciałam też móc od razu reagować, jeśli coś mi się na stronie wykrzaczy. Pespektywa płacenia za każdą zmianę, aktualizację, każdy problem wydawała mi się nieciekawa.
Od czego zacząć robienie swojej strony internetowej?
Po pierwsze, zanim przejdziesz do konkretnych czynności jak zakup domeny czy tym bardziej wybór szaty graficznej, powinieneś zdecydować się na jak najwygodniejszy panel, w którym będziesz tworzyć poszczególne elementy swojej strony.
Tu zdecydowanie polecam system WordPress. Myślę, że co najmniej połowa wszystkich stron internetowych jest stworzona w oparciu właśnie o WordPressa. (Na oficjalnej stronie WP jest mowa o 60 mln, wow!) Istnieją oczywiście inne systemy (np. Joomla czy Drupal), ale myślę, że nie bez powodu to właśnie WordPress jest najczęściej wybierany. Jest stosunkowo prosty w obsłudze, bezpłatny i w języku polskim.
Mamy już więc wybrany system i co teraz? Przedstawię Ci kilka pomysłów jak nauczyć się samodzielnie stawiać strony www. Do Ciebie należy decyzja, który sposób najbardziej odpowiada Twoim możliwościom.
Jak nauczyć się robić strony internetowe?
1. Kurs online
To opcja na którą sama postawiłam. W kursie idziemy krok po kroku, od podstaw aż do gotowej strony. Kupując kurs często masz dostęp do pomocy technicznej, co znacznie ułatwia różne sprawy. Nie zapominajmy też o wujku Google – gdy ja chciałam coś zakombinować ze stroną, czego nie było w kursie, szukałam rozwiązania w wyszukiwarce i to świetnie uzupełniało kurs. Ale takich sytuacji było niewiele, może dwie-trzy.
Korzystałam z kursu Eweliny Muc – WP dla zielonych (klik). . Ewelina w krótkich filmach prowadzi przez cały proces, razem z zakupem serwera i domeny, czyli totalne podstawy podstaw. Pokazuje zrzut swojego ekranu, więc powtarzając wszystkie czynności po niej, nawet totalny laik da sobie radę. Uważam, że Ewelina razem ze swoim sztabem robi świetną robotę. Dokładnie omawia każdy element i pomaga przebrnąć przez wszelkie problemy, które napotkasz.
Swój kurs ma też Ola Gościniak z bloga Jesteminteraktywna.pl (klik). Nie miałam okazji z niego korzystać, natomiast czytam regularnie jej bloga i uczestniczyłam parę razy w webinariach. Po jakości tych materiałów jestem praktycznie pewna, że kurs też jest świetnie zrobiony. W sklepie Oli znajdziesz też inne kursy w tematyce stron www i bycia online. Planując kolejne elementy swojej strony takie jak newsletter, na pewno rozważę zakup ebooka u Oli.
2. Kreatory stron
Działają na zasadzie przeciągnij-upuść lub poprzez dodawanie kolejnych segmentów. Budujesz sobie stronę z poszczególnych elementów, mając od razu wgląd jak będzie się to prezentować. Na pozór może być to tańsza opcja, ale musisz się wtedy liczyć z różnymi ograniczeniami lub natrętnymi reklamami. Takich kreatorów jest bardzo dużo: np. dość znany i mocno reklamowany Wix albo oparte na WordPressie Divi czy Elementor. Dzięki nim szybko zrobisz stronę, ale na pewno mniej się nauczysz niż przechodząc cały proces od początku do końca. Zanim zdecydujesz się na konkretny kreator warto zrobić dokładny wywiad w Internecie i sprawdzić który z nich spełni Twoje oczekiwania.
3. Youtube i Google
Właściwie bez względu na to czy wybierzesz kurs czy robienie strony w kreatorze, po tę opcję prawdopodobnie i tak sięgniesz ? Możesz jednak cały proces oprzeć o darmowe tutoriale, których w Internecie jest pełno. Najtańsza opcja, ale według mnie najmniej motywująca. Materiałów jest tak dużo, że nie wiadomo od czego zacząć. Zarówno kurs jak i kreator dyktuje Ci pewne kolejne kroki, które musisz wykonać po kolei. Tutaj możesz poczuć się przytłoczony ilością kolejnych sugerowanych filmów. Nie wszystkie też są dobrej jakości.
Mam nadzieję, że zmotywowałam Cię do tego, żeby spróbować samodzielnie zrobić swoją stronę www. Wbrew pozorom, jest to naprawdę proste. Trzeba jedynie wygospodarować systematycznie czas na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami WordPressa czy innego systemu. Nawet jeśli początkowo będzie Ci się wydawało ich bardzo dużo, to po kilku próbach, po przeklikaniu i sprawdzeniu różnych opcji, zobaczysz, że jest to intuicyjne i logiczne. Powodzenia!
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego, jak nauczyć się robić strony internetowe, śmiało do mnie napisz! Z chęcią rozwieję Twoje wątpliwości gdzie szukać informacji, który kurs wybrać. Zapraszam Cię również do moich kolejnych artykułów na temat stron www.
Brak komentarzy