Organizacja pracy Produktywność Strategia i rozwój

Wyznaczanie celów metodą pięciu filarów

14 lutego, 2022

W swoich wpisach dotyczących strategii zawodowej zwracam uwagę na to, jak ważna jest klarowna wizja naszych działań. Czyli ten odległy punkt w naszej przyszłości, który uważamy za idealny. To, do czego chcemy dążyć. I co jest naszym drogowskazem przy wyznaczaniu celów.

Ale wiem, że nie każdy jest w stanie od razu go określić. Czasami może zdarzyć się tak, że jeszcze nie wiesz. Szukasz i dopiero chcesz odkryć, co tak naprawdę Cię kręci i gdzie się widzisz w przyszłości.

Czy to znaczy, że masz wtedy stać w miejscu i czekać na olśnienie? Absolutnie nie!

Chcę Ci dziś przedstawić alternatywny sposób wyznaczania swoich celów, jakim jest metoda pięciu filarów. Opracował ją Brian Tracy – guru od rozwoju osobistego. Mnie pomogła ona swego czasu uporządkować swoje sprawy, wyeliminować rzeczy, które niepotrzebnie zabierały mi czas i obrać jakiś kierunek rozwoju. Był to czas, gdy absolutnie nie umiałabym nazwać swojej wizji ani z całą pewnością stwierdzić kim chcę być za 15 lat.

Czym jest metoda 5 filarów?

Od razu zaznaczę, że tą metodą nie wyznaczasz tylko celów zawodowych. Skupia ona różne sfery życiowe, nazywając je właśnie filarami. Nawet jeśli jesteś tu, bo chcesz rozwinąć swój biznes i poukładać zawodowe sprawy, warto ją wypróbować. Praca jest jednym z elementów naszej codzienności, a w przypadku artystów często zajmuje też czas wolny i wpływa na sprawy osobiste.

Brian Tracy w swojej metodzie stwierdził, że żeby osiągnąć życiową równowagę, trzeba osiągać cele w pięciu różnych dziedzinach. Porównał je do kawałków tortu, które razem tworzą ciasto o idealnej kompozycji i smaku. Te obszary to:

  1. Pragnienia osobiste
  2. Rodzina i związki
  3. Finanse
  4. Kariera
  5. Zdrowie

Według tej metody, powinniśmy wyznaczać cele w taki sposób, by traktować na równi każdy z tych obszarów. Spróbuj zastanowić się nad każdym z nich. Pomyśl, co chcesz poprawić, co Ci się marzy w danej kategorii, co chciałbyś w nich osiągnąć. Podpowiem Ci, co wziąć pod uwagę w poszczególnych sferach.

Obszary do wyznaczania celów:

Pragnienia osobiste

Są to wszystkie rzeczy, których pragniesz dla siebie. Wszystko, co daje Ci szczęście i spełnienie. Jest to obszar, w którym możesz być egocentrykiem bez wyrzutów sumienia. Może marzysz o dalekiej podróży? Od zawsze chcesz zacząć realizować jakieś hobby? Przeżyć coś niezwykłego? A może chcesz w końcu znaleźć czas na medytację i wsłuchiwanie się we własne myśli? Ten punkt to Twoja własna lista marzeń.

Rodzina i związki

W tym punkcie zastanów się nad tym wszystkim, czego pragniesz dla swojego związku lub dla swojej rodziny. Weź pod uwagę zarówno rzeczy materialne, takie jak duży dom, wygodny samochód, wspólne wakacje, ale też te niematerialne, związane z emocjami i budowaniem więzi. Takie jak chociażby czas spędzany z rodziną czy wolne od pracy weekendy. W tej kategorii warto zaprosić rodzinę lub drugą połówkę do wspólnego przemyślenia tematu. W końcu to mają być cele rodzinne, a nie tylko Twoje osobiste.

Finanse

Zastanów się, jak obecnie wygląda u Ciebie ten obszar i jak powinien się zmienić. Jeśli ta zmiana pułapu zarobków jest znacząca, zastanów się, w jakim czasie chciałbyś ją osiągnąć. Czy potrzebujesz w związku z tym zmienić swój sposób dotychczasowego funkcjonowania? Przyjąć dodatkową pracę? A może zacząć inwestować? Spłacić długi? Kiedy planujesz przejść na emeryturę? Czy zdołasz zgromadzić do tego czasu wystarczające środki, żeby żyć wygodnie? Czy masz oszczędności? Poduszkę finansową? Może to właśnie dobry moment, żeby się tym zająć? Myślę, że w temacie finansów może być dla Ciebie pomocny ten wpis: KLIK.

Kariera

Wyobraź sobie, że cofasz się w czasie i jesteś w momencie wyboru swojej zawodowej kariery raz jeszcze, ale bogatszy o tę wiedzę, którą teraz posiadasz. Czy wybrałbyś tak samo? Jeśli absolutnie nie, zastanów się co teraz? Jak zmienić w takim razie swój kierunek zawodowy, żeby sprawiał Ci radość? Co chciałbyś robić, gdyby nic Cię nie ograniczało? Jeśli natomiast wiesz, że idziesz dobrą ścieżką tylko nie wiesz co dalej, pomyśl co sprawiłoby Ci największą radość i satysfakcję. Może od dawna marzy Ci się dodanie jakiejś nowej gałęzi do tego, co już robisz? Może jakiś kurs, nowe kwalifikacje? Co jeszcze popchnie Twoją karierę do przodu?

Zdrowie

Piąty filar, ale nie mniej ważny od pozostałych. Bez dobrego zdrowia możemy zapomnieć o wszystkich pozostałych elementach. Warto więc o nie zadbać. Pomyśl jak w tej chwili wyglądają Twoje nawyki w tym temacie. Czy wystarczająco o siebie dbasz? Co możesz zmienić? Więcej ruchu, rehabilitacje, zdrowsza dieta?

Jak wyznaczać cele metodą 5 filarów?

Ja najbardziej lubię wykorzystywać do tego małe samoprzylepne karteczki w pięciu kolorach, tzw. post-it’y. Każdy kolor przypasuj do jednego z filarów. Na karteczkach wypisuj sobie swoje cele w poszczególnych obszarach – jedna karteczka to jeden cel. Możesz je przyklejać na ścianie, oknie lub na dużych arkuszach papieru. Dobrze jest przeznaczyć na to trochę czasu, nawet kilka dni. Tak, żeby na spokojnie przemyśleć każdy z pięciu filarów.

Gdy zapiszesz już wszystkie swoje cele, przyjrzyj się im dokładnie. Przeczytaj karteczka po karteczce. Czy któryś cel wymaga doprecyzowania? Czy któreś są dla Ciebie szczególnie ważne? Przeklej je wyżej, żeby zwrócić na nie większą uwagę.

Teraz pomyśl, które cele możesz zacząć realizować już w przeciągu najbliższego roku. Zabierz te karteczki i przyklej obok siebie w innym miejscu.

Voila! Masz przed sobą cele do zrealizowania w najbliższej przyszłości. Możesz teraz zastanowić się nad tym, jak je osiągnąć i co jest Ci do tego potrzebne, a potem rozbić je na mniejsze kroki, czyli już konkretne działania. Zapisz sobie je w miejscu, do którego często zaglądasz i… powodzenia! Trzymam kciuki, żeby udało Ci się je zrealizować.

Nie zapomnij o kartkach, które zostały na ścianie. To też są dla Ciebie ważne rzeczy, szkoda byłoby o nich zapomnieć. Przepisz treść karteczek lub schowaj je tak, żeby móc do nich wrócić za jakiś czas i zweryfikować, czy nadal są aktualne i czy już czas się za nie zabrać.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ta metoda wyznaczania celów przypadła Ci do gustu. Pamiętaj, żeby wracać do swoich celów systematycznie i kontrolować postępy. Nie przejmuj się, jeśli za jakiś czas zmienią się Twoje priorytety i cele nieco ulegną zmianie. Tak czy siak, to co zrobiłeś do tej pory to ogromny krok naprzód i jest o niebo lepsze niż kręcenie się w miejscu bez żadnego celu.

Ktoś, kto ma jasno sformułowane cele i kto codziennie pracuje nad ich realizacją, będzie skuteczniejszy od geniusza, który nie wie czego chce.   

Brian Tracy

Trzymam kciuki za Twoje cele, a pod wpisem zostawiam Ci małą pomoc – kartę do druku, z którą możesz pracować nad swoimi celami metodą 5 filarów. Nie wahaj się użyć nożyczek przy wybieraniu priorytetowych celów na najbliższy czas 🙂

Daj znać jak u Ciebie sprawdziła się ta metoda! A może znasz jakieś inne sposoby na wyznaczanie własnych celów, które bardziej przypadły Ci do gustu? Napisz w komentarzu 🙂

Nie zapomnij też o karcie do samodzielnej pracy:

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj