Narzędzia i inspiracje Promocja i komunikacja

Canva – najlepszy przyjaciel Twoich grafik

25 lutego, 2022

Z rozrzewnieniem wspominam dawne czasy, kiedy nie miałam bladego pojęcia o istnieniu Canvy i innych narzędzi graficznych. Programy typu Photoshop były dla mnie zbyt rozbudowane. Nigdy nie miałam czasu żeby przysiąść i się ich nauczyć, więc gdy musiałam przygotować plakat lub program swojego koncertu odpalałam…. Worda. Tak, dobrze widzisz. Odpalałam Worda i… rozpoczynałam festiwal nierówno sformatowanych tekstów, uciętych obrazków, źle dobranych kolorów, miliona spacji żeby przesunąć jakiś element… Totalny chaos! Na szczęście dziś z pomocą przychodzi nam technologia i właśnie bohater dzisiejszego wpisu – Canva.

Jeśli organizujesz jakieś wydarzenia (koncerty, spektakle, wystawy), samodzielnie promujesz swój biznes lub po prostu prowadzisz fanpage na Facebooku – Canva powinna od dziś stać się Twoim najlepszym przyjacielem. Ale zacznijmy od początku. Co to właściwie jest Canva?

Canva – co to jest?

Canva to internetowa aplikacja do tworzenia grafik i nieskomplikowanych filmików. Jest to program niezwykle prosty w obsłudze, intuicyjny. Zaprojektujesz w nim praktycznie wszystko co zechcesz – plakat, zaproszenie, ofertę, portfolio, a nawet animowane grafiki do mediów społecznościowych.

Canva działa online – na stronie internetowej www.canva.com lub w formie aplikacji na telefon. Nie musisz nic instalować na swoim komputerze – otwierasz program w przeglądarce, a potem zapisujesz tylko gotowy projekt. Interfejs jest bardzo czytelny. W dosłownie kilka minut przeklikasz sobie większość potrzebnych Ci opcji, żeby wiedzieć co gdzie jest.

Działanie Canvy jest naprawdę proste. Zaznaczasz, przeciągasz i upuszczasz elementy w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Program za pomocą linii pokaże Ci też do czego możesz wyrównać dany obiekt, żeby Twój projekt był przyjemny dla oka.

Canva – dla kogo?

Dla wszystkich. Serio. No może poza grafikami, którzy w małym palcu mają profesjonalne programy do grafiki i Canva byłaby dla nich zbyt ograniczona.

Jeśli:

–  jesteś artystą i sam organizujesz swoje wydarzenia – bez problemu zaprojektujesz spójne materiały promocyjne – ulotki, plakaty, zaproszenia.

– prowadzisz swój własny biznes – w Canvie przygotujesz wizytówki, oferty, bannery na stronę www, sprawozdania, raporty.

– jesteś menedżerem, który nie dorobił się jeszcze całego sztabu grafików – w krótkim czasie przygotujesz materiały dla swoich podopiecznych artystów, zgodne z ich identyfikacją wizualną – portfolio, oferty koncertowe, rider techniczny, wpisy w mediach społecznościowych.

– jesteś nauczycielem w szkole artystycznej (i nie tylko!) – dzięki Canvie materiały, które dajesz uczniom, rodzicom, które wieszasz na tablicy ogłoszeń będą wyglądały fajnie: czytelnie i świeżo.

– prowadzisz swoje profile na Facebooku, Instagramie, Youtubie i innych mediach społecznościowych, zobaczysz jak bardzo Canva może przyspieszyć przygotowywanie nowych wpisów.

To tylko kilka przykładów. Canva może przyjść Ci z pomocą w prawie każdej sytuacji, gdy nie masz budżetu na opłacenie profesjonalnego grafika.

Ile to kosztuje?

Nic. Darmowa wersja jest na tyle funkcjonalna, że naprawdę z powodzeniem możesz tworzyć baaaardzo różnorodne projekty, a dostępnych opcji jest całe mnóstwo.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na płatną wersję, kosztuje ona niecałe 50zł miesięcznie.

Co ważne, Canva ma specjalne bezpłatne pakiety dla szkół i organizacji non-profit. Warto sprawdzić, czy się kwalifikujesz.

Co dostanę w wersji płatnej?

Przede wszystkim jeszcze większą bazę dostępnych szablonów, zdjęć, grafik, wideo, krojów pisma.

Poza tym:

  • Więcej miejsca na przechowywanie swoich projektów lub zdjęć. W podstawowym pakiecie masz do dyspozycji 5GB, w wersji Pro – 100GB.
  • Większą ilość folderów do grupowania swoich projektów.
  • Możliwość pobierania projektów z przezroczystym tłem – tę opcję bardzo lubię, ale nie przejmuj się. Są też jej darmowe zamienniki – znajdziesz je tutaj: KLIK
  • Panel identyfikacji wizualnej Twojej marki – przydatna rzecz, gdy masz swoją własną identyfikację. Ta opcja daje szybki dostęp do Twojego logo, kolorów marki, czcionek.*
  • Możliwość modyfikacji rozmiarów projektu na każdym etapie – w bezpłatnej wersji wymiary wybierasz na początku i nie możesz ich potem zmienić.
  • Wsparcie techniczne.

* Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat identyfikacji wizualnej, zapraszam Cię tutaj: KLIK

Wystarczy już tych spraw technicznych, bierzmy się do dzieła!

Canva – jak zacząć?

Wchodzimy na https://www.canva.com/. Pojawia się przed nami strona logowania. Możesz wybrać opcję logowania przez Google, Facebooka, Apple lub zarejestrować się tradycyjnie poprzez e-mail.

Gdy już się zalogujemy, otwiera się strona główna. To tu wybierasz jaki projekt chcesz przygotować – wpis na Facebooka, zaproszenie, plakat, a może CV? Możesz przejrzeć propozycje Canvy lub po prostu wpisać w wyszukiwarce jaki typ projektu Cię interesuje. Canva zaproponuje Ci pasujące i aktualne rozmiary do danego typu grafiki. To na tej stronie możesz też później wrócić do swoich rozpoczętych projektów.

Tworzymy projekt

Gdy już się zarejestrowałeś i wybrałeś jakiego typu grafikę chcesz zaprojektować, pojawia się przed Tobą taki oto widok:

Jak widzisz, Canva ma dla Ciebie przygotowane gotowe szablony projektu (po lewej). Jest to niezwykle pomocne gdy nie masz doświadczenia w projektowaniu. Wtedy jedynie podkładasz swoje zdjęcia i teksty, dobierasz kolory. WAŻNE! Canva jest na tyle pomocna, że na podstawie zdjęcia zaproponuje Ci gotową pasującą paletę kolorystyczną. Super, co?

Wszystkie elementy w szablonie możesz oczywiście dowolnie przestawiać, zmieniać, usuwać, dodawać nowe. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Kolejnym krokiem jest wgranie swoich zdjęć, jeśli chcesz takich użyć w projekcie.

Jeśli nie masz własnych zdjęć, możesz znaleźć pasujące w gotowej bazie Canvy. Wpisujesz interesującą Cię frazę, niech to będzie na przykład – muzyka. I voila! Przed Tobą setki zdjęć do wykorzystania w projekcie.

Zauważ, że przy niektórych zdjęciach w prawym dolnym rogu znajduje się mała ikonka z koroną. To są elementy niedostępne w darmowym planie. Jeśli chcesz z nich skorzystać, musisz zapłacić.

W podobny sposób możesz wybierać i umieszczać w projekcie kolejne elementy, takie jak tekst, ikony, linie, kształty, a nawet wideo lub muzykę (w tym ostatnim zdecydowanie przeważają płatne propozycje). Zaznaczasz interesujący Cię element po lewej stronie, przeciągasz na prawą i umieszczasz tam, gdzie ma się znaleźć. Prościej chyba się nie da ?

Poszczególne elementy możesz też edytować. W panelu nad Twoim projektem możesz zmienić kolor, wielkość, dodać do efekt do zdjęcia, wybrać inny font i wiele innych opcji.

Swój projekt możesz w każdej chwili zapisać i wrócić do niego później. Gotowy natomiast możesz pobrać lub bezpośrednio z programu opublikować w swoich mediach społecznościowych. (W większości przypadków proponuję jednak to pierwsze a publikowany post starannie przygotować pod kątem treści ?)

Jak pobrać swój projekt w Canvie?

W prawym górnym rogu znajdziesz ikonę pobierania swojego projektu. W zależności od jego typu, mamy do wyboru różne rozszerzenia:

  • PNG (obraz o wysokiej jakości)
  • JPEG (obraz o małym rozmiarze)
  • PDF standardowy
  • PDF do druku, o wysokiej jakości
  • Wideo MP4
  • GIF

W darmowym pakiecie nie możemy niestety zmienić sobie tutaj rozmiarów projektu ani pobrać go z przezroczystym tłem. Do takich przyjemności potrzebujemy już wersji PRO.

Canva – co jeszcze?

  • Samouczek – Canva oferuje nam treści edukacyjne w postaci bloga, gdzie możemy przeczytać jak używać różnych funkcji. Znajdziesz go na górze strony w zakładce ODKRYJ. (ZDJĘCIE?)
  • Polska wersja językowa – cały program został spolszczony, więc nawet bez znajomości języka angielskiego z łatwością możemy go obsługiwać. Są również polskie znaki, więc spokojnie możemy pisać teksty po polsku.
  • Płatne elementy – jeśli nie chcesz kupować wersji PRO, a interesuje Cię tylko jeden element, który nie jest dostępny w darmowej wersji, możesz kupić tylko ten jeden obiekt (do jednorazowego wykorzystania!).
  • Licencje – elementów, które znajdziesz w Canvie, możesz używać bez obaw o naruszenie praw autorskich. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, zajrzyj tu: https://about.canva.com/license-agreements/

Canva – podsumowanie

Jak widzisz, w Canvie można zdziałać naprawdę wiele.

Na początku może się tego wszystkiego wydawać dużo, ale zapewniam Cię, że po 3-4 projektach, po kilkakrotnym przeklikaniu wszystkich funkcji, będziesz sprawnie tworzyć fajne grafiki.

Oczywiście w przypadku bardziej skomplikowanych projektów nieocenione będzie doświadczenie profesjonalnego grafika. Będzie on miał nie tylko precyzyjne narzędzia, ale również wprawione oko i wiedzę z zakresu projektowania. Z doświadczenia jednak wiem, że współpraca z grafikiem nie zawsze należy do łatwych, a i efekt końcowy często odbiega od oczekiwanego. Przy nieskomplikowanych projektach Canva w zupełności Ci wystarczy. Osiągniesz dobry efekt bez wydawania na to dużych środków.

Co ważne, Canva cały czas się rozwija. Sukcesywnie pojawiają się nowe elementy i funkcjonalności. Można więc powiedzieć, że to niekończąca się kopalnia pomysłów i możliwości w samodzielnym przygotowywaniu różnego rodzaju grafik.

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj