Narzędzia i inspiracje Promocja i komunikacja

Przybornik Artysty: Narzędzia do grafiki

24 lutego, 2022

Dziś przychodzę do Ciebie z zestawem narzędzi, które pomogą Ci zadbać o wizualną stronę Twoich artystycznych działań. Przygotujesz dzięki nim różne materiały promocyjne do publikacji w Internecie lub druku, grafiki do mediów społecznościowych, profesjonalne portfolio i wiele wiele innych.

Jest to oczywiście mój subiektywny zestaw, z którego dowolnie korzystam, w zależności od potrzeb. Pracuję głównie w Canvie, posiłkując się wybranymi funkcjami innych narzędzi, ale to nie znaczy, że Ty musisz robić tak samo. Być może inna aplikacja będzie bardziej odpowiednia do Twoich potrzeb. Pamiętaj też, że jak ze wszystkim – tworzenie swoich grafik wymaga nieco wprawy. Nie zniechęcaj się, jeśli na początku będzie to trwać długo lub efekty nie będą Cię zadowalać. Na początku przyglądaj się projektom innych i spróbuj odkryć, co Cię w nich najbardziej pociąga. Potem spróbuj stworzyć coś podobnego samodzielnie (nie chodzi mi o kopiowanie, tylko o inspirację). Dopiero później, gdy nabierzesz wprawy, daj się ponieść fantazji i próbuj się wyróżnić 🙂

Canva

Chyba najpopularniejsza aplikacja do grafiki wśród nieprofesjonalistów w tej dziedzinie. Prawdziwe złoto. Jest tak intuicyjna, że projektowanie w niej to sama przyjemność. Nawet początkujący może z jej pomocą zrobić świetne materiały na podstawie dostępnych szablonów. Zaprojektujesz tu posty na Facebooka, Instagram, wizytówkę, ulotkę, portfolio, co tylko chcesz. W osobnym wpisie opowiadam o niej więcej: KLIK.

Easil

Alternatywa dla Canvy. W Polsce znacznie mniej popularna. Używałam tego narzędzia głównie, gdy jeszcze w Canvie nie dało się robić gifów, a chciałam wprawić w ruch elementy swoich grafik. Nieco mniej intuicyjne narzędzie, ale wiele osób może sobie cenić w nim łatwą pracę na warstwach. W Canvie czasami dostaję białej gorączki gdy próbuję zaznaczyć jeden element spośród kilku umieszczonych w tym samym miejscu 🙂 W Easil po prostu na chwilę te rzeczy wyłączasz z pola widzenia i włączasz, gdy chcesz je z powrotem. Tak czy siak, warto przynajmniej sprawdzić, co Easil ma do zaproponowania, bo być może akurat będzie Ci odpowiadać bardziej niż Canva.

Coolors

Świetne narzędzie do tworzenia palet kolorystycznych. Jeśli właśnie pracujesz nad spójnością wizualną swojego projektu to polecam gorąco. Możesz losować różne palety, zakotwiczać kolory i do nich dobierać kolejne. Możesz też wyciągnąć kolory na podstawie zdjęcia. Sprawdź koniecznie!

Remove.bg

To narzędzie polecam tym, którzy nie korzystają z płatnej wersji Canvy, a chcieliby wyciąć jakiś element ze zdjęcia i mieć go na przezroczystym tle. Nic trudnego – przeciągasz zdjęcie i aplikacja po chwili generuje główny element zdjęcia z wyciętym tłem.

Colorzilla

Jest to wtyczka do przeglądarki Chrome, która pozwala mi szybko sczytać kod koloru, który przykuje moją uwagę w internecie. Jeśli spodoba mi się jakiś kolor i stwierdzę, że „super, dokładnie tego szukałam do projektu X”, włączam tę wtyczkę, najeżdżam kursorem na dany kolor i widzę jego kod. Mogę go skopiować, a następnie np. wkleić w Canvie, żeby pokolorować nim swoje elementy.

Fontfaceninja

Coś takiego jak Colorzilla, tylko że do tekstu. Jeśli natrafię gdzieś na czcionkę, która mi się spodoba, włączam wtyczkę Fontfaceninja, najeżdżam na tekst i już wiem, jaki to font, jakiej wielkości, jaki kolor, wielkość interlinii.  


Ten prosty zestaw narzędzi zdecydowanie usprawni tworzenie Twoich materiałów graficznych, bez względu na to, czy mają trafić do publikacji w internecie czy do druku. Zajrzyj też do wpisu, gdzie polecam narzędzia do edycji video: KLIK.

Znasz jeszcze jakieś fajne narzędzia graficzne? Co ułatwia Ci pracę? Podziel się w komentarzu 🙂

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj