Zakładanie własnej firmy brzmi dość poważnie i rzeczywiście kiedyś wiązało się z całą masą formalności. Dziś jednak swoją działalność możemy założyć w pół godziny, w dodatku nie wychodząc z domu. Oprócz tego trzeba jeszcze pamiętać o kilku formalnościach i… voila! Jesteś przedsiębiorcą!
Jeśli czytasz moje teksty regularnie, pewnie znasz poprzednie artykuły z serii Artysta na swoim. Jeśli nie, to po pierwsze cieszę się, że tu trafiłeś, a po drugie zapraszam Cię do przeczytania poprzednich tekstów z tej serii. Omawiam tam między innymi kim jest freelancer KLIK, dla kogo jest freelance KLIK, o czym pamiętać zanim zdecydujesz się pracować na własną rękę KLIK.
Dziś omówię wszystkie formalności, których musisz dopełnić zakładając własną działalność. Żeby poszło sprawnie, warto mieć swój Profil Zaufany. Takie konto możesz założyć na przykład w swojej bankowości internetowej lub na stronie www.epuap.gov.pl (jednak wtedy musisz jeszcze potwierdzić swoją tożsamość, przez bank będzie znacznie szybciej). Profil Zaufany przyda Ci się nie tylko przy zakładaniu działalności, ale też przy załatwianiu innych spraw w urzędzie skarbowym, miejskim, przy rozliczeniu PIT-u itd. Masz już Profil Zaufany? Super, w takim razie zakładamy firmę.
Krok pierwszy: CEIDG
Swoją firmę rejestrujesz najpierw w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.biznes.gov.pl i wypełnisz wniosek CEIDG-1. Wpisujesz tam między innymi datę rozpoczęcia swojej działalności, a także swoje kody PKD, o których więcej napisałam tutaj KLIK.
WAŻNE: Data rozpoczęcia działalności wbrew pozorom jest ważna. Jako początkujący przedsiębiorca otrzymujesz tzw. ulgę na start (zwolnienie ze składek społecznych) na 6 miesięcy. Czyli przez 6 miesięcy płacisz tylko składkę zdrowotną. ALE! Ulga liczona jest w pełnych miesiącach, od pierwszego dnia. Czyli jeśli założysz firmę 2-go dnia miesiąca to Twoja ulga obejmie jeszcze jeden dodatkowy miesiąc i łącznie potrwa aż 7 miesięcy.
Jak wypełnić CEIDG-1: KLIK
Krok drugi: VAT
Polega na złożeniu wniosku VAT-R w urzędzie skarbowym.
Ten krok pomijasz jeśli nie chcesz być VAT-owcem. To ma swoje plusy i minusy. Nie powiem Ci, czy warto czy nie, bo każda sytuacja jest inna. W skrócie: będąc VAT-owcem zawsze do swojej stawki godzinowej musisz doliczyć 23% podatku VAT, więc Twoje usługi stają się droższe. Ale z drugiej strony jako VAT-owiec możesz odliczać sobie podatek VAT naliczony przy zakupie np. sprzętu komputerowego. Wtedy oszczędzasz te 23% od jego ceny. Przeanalizuj dokładnie swoją sytuację i wtedy podejmiesz decyzję. Tak czy siak, jeśli przekroczysz rocznie dochód 200tys. zł, automatycznie staniesz się płatnikiem VAT. Do tego czasu możesz korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.
*Jest również możliwe zwolnienie z VAT na podstawie świadczenia usług kulturalnych, ale radzę dobrze przedyskutować z księgowym czy Twój rodzaj działalności może z tego skorzystać.
Jak wypełnić VAT-R: KLIK
Krok trzeci: ZUS
Po złożeniu wniosku w CEIDG masz tydzień na rejestrację w ZUS-ie. Wypełniasz formularz ZUS ZUA, dzięki któremu zgłaszasz się do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Jest to obowiązkowy krok.
WAŻNE: Możesz też zgłosić do ubezpieczenia swoją rodzinę. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy, że złożysz wniosek ZCNA. Na to również masz 7 dni*.
* 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniającej to zgłoszenie, czyli np. Twój współmałżonek jest ubezpieczony w swojej pracy, ale niestety traci ją. W związku z tym traci też ubezpieczenie. I od dnia, w którym wygasło jego/jej ubezpieczenie, masz 7 dni na złożenie formularza ZCNA w ZUS.
ZUS ZUA: KLIK
ZUS ZCNA: KLIK
Krok czwarty: Konto firmowe
Nie jest to krok obowiązkowy, ale polecam oddzielić finanse domowe od firmowych i takie konto założyć. W tej chwili jest sporo ofert, które – po spełnieniu określonych warunków – dają nam możliwość bezpłatnego prowadzenia konta. Niektóre banki oferują też pomoc w zakładaniu firmy i swoje systemy księgowe.
Podsumowanie
To tyle. Założenie firmy jest AŻ tak proste. W przeciwieństwie do jej późniejszego utrzymania 🙂 Dlatego warto dobrze się do tego przygotować i przemyśleć czy to już ten moment. Żeby Ci w tym pomóc, przygotowałam ten wpis: KLIK.
To co, ilu mam artystów-przedsiębiorców wśród swoich czytelników? 🙂 Wahasz się czy założyć firmę? Napisz do mnie, zastanowimy się razem nad Twoją indywidualną sytuacją, podpowiem Ci gdzie jeszcze możesz szukać pomocy.
Podrzucam Ci też checklistę do druku, żeby nie zapomnieć o żadnym ważnym kroku 😉
*Pamiętaj, że nie jestem doradcą podatkowym ani księgową. Powyższe informacje mają charakter wyłącznie edukacyjny. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z biurem rachunkowym lub właściwym urzędem.
Brak komentarzy