Finanse Inne

Jak chronić swoje prawa autorskie? – Związek Artystów Wykonawców STOART

23 stycznia, 2022

Jeśli jesteś muzykiem-wykonawcą i brałeś kiedykolwiek udział w nagraniach czyjegoś utworu, to z pewnością nie są Ci obce instytucje takie jak STOART i SAWP. Jeśli natomiast jeszcze o nich nie słyszałeś, najwyższa pora nadrobić zaległości, bo to właśnie te dwie organizacje mają za zadanie chronić Twoje prawa – Twoje, jako wykonawcy. W dzisiejszym artykule chcę Cię zapoznać ze STOART-em. TUTAJ możesz też poczytać o SAWP-ie, a TUTAJ znajdziesz ogólne informacje o organizacjach zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

STOART – dla kogo?

STOART pilnuje praw artystów wykonawców utworów muzycznych i słowno-muzycznych. Jeśli więc jesteś instrumentalistą – solistą lub akompaniatorem, muzykiem sesyjnym lub członkiem orkiestry albo wokalistą, członkiem chóru, dyrygentem czy DJ-em, to właśnie STOART (lub SAWP) może wypłacać Ci należne tantiemy z tytułu artystycznych wykonań.

Co zrobić żeby STOART chronił moje prawa?

Jeśli ktokolwiek korzysta z Twojego artystycznego wykonania, STOART lub SAWP już inkasują w Twoim imieniu tantiemy. Czekają sobie one grzecznie, aż się po nie zgłosisz. Na stronie STOART-u jest specjalna wyszukiwarka, w której możesz sprawdzić, czy już są tam dla Ciebie jakieś wynagrodzenia. W momencie, gdy dokonasz wyboru organizacji, której powierzysz swoje prawa – STOART lub SAWP – to zwróci się ona do tej drugiej o wypłacenie należności, które zostały pobrane w Twoim imieniu (o ile oczywiście już nie zostały Tobie wypłacone). Pamiętaj, że nie możesz być jednocześnie członkiem obydwu organizacji. Musisz wybrać jedną 🙂

Członkostwo w STOART

Trzeba zaznaczyć, że nie musisz być członkiem organizacji – możesz jedynie powierzyć jej swoje prawa. Wtedy odbierasz tylko należne tantiemy i nic więcej Cię nie obchodzi. Jeśli natomiast jesteś członkiem – masz dodatkowe przywileje. STOART oferuje swoim członkom m.in. bezpłatne konsultacje prawne i pomoc socjalną (czego dowodem była sytuacja podczas pandemii COVID-19 – członkowie STOARTu otrzymali pomoc finansową i to bez żadnych wniosków i zbędnych formalności). Ma też Fundusz Promocyjny, gdzie możesz ubiegać się o dotację np. na dofinansowanie swojej płyty.

Żeby zostać członkiem STOARTu musisz wypełnić Deklarację Członkowską i złożyć ją w Dziale Członkowskim STOART (może być pocztą). Następnie zawierasz umowę o zbiorowe zarządzanie.

Wszelkie dokumenty możesz obejrzeć tutaj: http://stoart.org.pl/dla-wykonawcow/dokumenty-dla-artystow

Jakie koszty ponoszę?

Podobnie jak inne organizacje zbiorowego zarządzania, STOART pobiera z Twoich wynagrodzeń pieniądze na pokrycie kosztów bieżącej działalności (czyli m.in. egzekwowania pieniędzy w Twoim imieniu). Pobiera również opłatę na rzecz Funduszu Socjalnego i Funduszu Promocyjnego. Ta prowizja może wynieść max 20%.

Będąc członkiem opłacasz też składkę członkowską – 1zł miesięcznie. STOART pobiera ją z Twoich tantiem.

W jaki sposób zgłosić artystyczne wykonanie?

STOART oferuje dedykowana platformę eWykonawca.pl. Każdy członek (i powierzający swoje prawa) ma tu swoje indywidualne konto i wgląd w swoje sprawy. Możesz łatwo sprawdzić, jakie wynagrodzenia zostały Ci naliczone lub szybko zgłosić nowe artystyczne wykonania.

Kiedy otrzymam swoje tantiemy?

Pierwsza tzw. repartycja, czyli po prostu wypłata Twoich tantiem, następuje tuż po przemieleniu danych przez system. Po identyfikacji i wprowadzeniu niezbędnych danych, dotyczących artystycznych wykonań otrzymasz pieniądze, które do tej pory były naliczone i czekały na Ciebie. Kolejne repartycje następują co kwartał.

Warto zapoznać się z regulaminem wypłacania tantiem, który znajdziesz tutaj: http://stoart.org.pl/upload/regulaminrepartycji_22022015.pdf


Wybierając dla siebie OZZ, warto dobrze przemyśleć, której z tych organizacji powierzysz swoje prawa. Wybierz tę, która bardziej odpowiada na Twoje potrzeby. W razie jakichkolwiek wątpliwości, śmiało dzwoń na podane na stronach organizacji infolinie. Zarówno STOART jak i SAWP chętnie odpowiada na wszelkie pytania, bez problemu wszystkiego się dowiesz. Polecam pytać bez wstydu nawet o rzeczy, które mogą Ci się wydawać głupie. Jeśli tylko coś jest niejasne – pytaj. Zamierzasz powierzyć im swoje prawa. To ważny krok i lepiej nie mieć później żadnych nieprzyjemnych niespodzianek. Zawsze możesz też napisać do mnie, z chęcią podpowiem Ci gdzie szukać dokładnych informacji ?

Sprawdź także

Brak komentarzy

Skomentuj